11 şehitte şok iddia

'Haberler' forumunda cCasT tarafından 20 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]

  İsraillilerin terk ettiği Heronlar uçurulamadığı için, baskın yapan 250 PKK'lı fark edilmedi.

  Hakkari Şemdinlideki kanlı saldırı 250 terörist tarafından gerçekleştirilirken, sınır bölgesinde böylesine kalabalık grupların hareketleri Heronlar tarafından tespit ediliyor ve önlem alınabiliyordu. PKK saldırısının neden önceden belirlenemediği konusu tartışma yaratırken ünlü savunma dergisi Defence News ilginç bir iddia ortaya attı.

  Dergiye göre İsrail ile Türkiye arasında 2004 yılında imzalanan 180 milyon dolarlık anlaşma uyarınca Türkiyeye havadan istihbarat sağlamak üzere alınan Heron insansız uçaklar, İsrail ile son dönemde gerilen ilişkiler nedeniyle uçağın üreticisi Israel Aerospace Industries ve Elbit Systems şirketlerinde görevli İsrailli mühendis ve uçuş eğitmenlerinin Türkiyeyi terk etmesi nedeniyle uçurulamıyor.

  Mavi Marmara baskınının ardından İsrail hükümeti, Türkiyede yerleşik tüm diplomatlarına ve resmi görevlilerine ülkeye dönme talimatı vermişti. Bu talimat doğrultusunda Batmandaki askeri hava üssünde Türk subaylara Heron konusunda eğitim veren İsrailliler de “can güvenliğimiz yok diyerek geri döndü.

  BAKAN "UÇUYOR" DEDİ

  İsraillilerin ülkeyi terk etmesi üzerine basın mensuplarına bir açıklamada bulunan Savunma Bakanı Vecdi Gönül, “Heronlar geleli 6 ay oldu. Eğitimler tamamlandı. Elemanlarımız uçakları kullanabilecektir açıklamasını yaptı. Ancak saygın uluslararası savunma dergilerinde Defence Newse ismini vermeden 15 Haziranda konuşan bir Türk askeri yetkili, “Şu anda Heronlar uçurulamıyor. Ne zaman uçurulabileceği konusunda da bir bilgi yok dedi.

  Bunun üzerine Defence Newste yayınlanan haberde, “İsrailli yetkililerin gitmesinin ardından Türk insansız uçakları uçamıyor başlıklı bir haber yayınlandı. Heronların Türkiyeye gelişinde büyük aksaklıklar yaşanmış, sonunda 6 tanesi bu yılın başında Türkiyeye teslim edilmişti. Geriye kalan 4 Heronun da Temmuz ayına kadar İsrail tarafından teslim edilmesi bekleniyor.