11.Cumhurbaşkanı Kimdir?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda By RiZeLi tarafından 24 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. 11.Cumhurbaşkanı Kimdir?
  11.Cumhurbaşkanı
  Abdullah GÜL


  Abdullah GÜL

  Abdullah Gülün siyasi hayata girişi planlı bir adım sonucu olmadı. 1991 yazında yıllık iznini geçirmek üzere geldiği memleketi Kayseride, hemşerileri kendisine siyasete atılması ve ülkesine milletvekili olarak hizmet etmesi teklifinde bulundular. Katıldığı ilk seçimde Refah Partisinden milletvekili seçildi. O günden başlayarak Cumhurbaşkanı seçildiği güne kadar beş dönem Türkiye Büyük Millet Meclisinde Kayseri milletvekili olarak yer aldı.

  Milletvekilliği dönemi kendisine hem ülkeyi hem de dünyayı daha iyi tanıma fırsatı sağladı. İlk dönemde (1991-1995) Plan ve Bütçe Komisyonu, ikinci dönemde (1995 - 1999) Dışişleri Komisyonu üyesi olarak görev yaptı. 1991den itibaren Avrupa Konseyinde Türkiyeyi temsil eden parlamenterler arasında sürekli yer aldı. 2001 ve 2002 yıllarında NATO Parlamenterler Meclisi üyeliği yaptı.

  Demokrasi ve insan haklarının beşiği sayılan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinde çeşitli komitelerde aktif olarak görev aldı ve yakın arkadaşlıklar kurdu. Buradaki on yıllık tecrübesi Abdullah Gülün Konseyin demokrasi ve insan hakları standartlarının Türkiye için vazgeçilmez olduğu inancını pekiştirdi ve Türkiyenin Avrupa Birliği yolundaki reformlarının gerçekleştirilmesinde büyük etkisi oldu. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisindeki başarılı çalışmalarından ötürü kendisine 2002 yılında “Pro merito Madalyası ve “Sürekli Onursal Üye unvanı verildi.

  Abdullah Gül 1996 yılında kurulan 54. Hükümette Devlet Bakanlığı ve Hükümet Sözcülüğü yaptı. Bu dönemde görev alanına giren Türk Dünyası ile ilişkileri geliştirmek için yoğun çaba sarf etti.

  Türkiyenin ciddi siyasi sıkıntılar yaşadığı bir dönemde, yakın siyaset arkadaşlarıyla birlikte partisi içerisinde yeni bir akımın başlamasına öncülük etti. Yenilikçi Hareket diye adlandırılan bu akımın öncüsü olarak 2000 yılında yapılan Fazilet Partisi Büyük Kongresinde Genel Başkanlık için aday oldu. Seçimi çok az bir oy farkıyla kaybetmiş olmasına rağmen, aldığı netice tüm siyasi çevrelerce büyük bir başarı olarak değerlendirildi. Kendi değerlerine sahip çıkarak dünyayla bütünleşmeyi hedefleyen, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünü benimseyen bir oluşum olarak algılanan Yenilikçi Hareket, Türk siyasetine büyük heyecan getirdi. Bu siyasi çizgi 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisinin kurulmasıyla neticelendi.

  Abdullah Gül 3 Kasım 2002de yapılan genel seçimlerin ardından 18 Kasımda Başbakan olarak 58. Cumhuriyet Hükümetini kurdu. Kısa Başbakanlık döneminde Irak, Kıbrıs gibi zor meselelerle yüzleşti, ekonomide Acil Eylem Planını uygulamaya koydu. Irak krizi sırasında önemli bir işlev gören Iraka Komşu Ülkeler Sürecinin başlamasına öncülük etti.

  14 Mart 2003te kurulan 59. Cumhuriyet Hükümetinde Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı. Aynı zamanda Terörle Mücadele Yüksek Kurulu, Reform İzleme Grubu ve Avrupa Birliği Müzakere Heyeti Başkanlığı görevlerini yürüttü.

  Abdullah Gülün Dışişleri Bakanlığı döneminde Avrupa Birliği reform süreci hızlandırıldı ve 3 Ekim 2005te Türkiyenin Avrupa Birliğine katılım müzakereleri resmen başladı. Hem Batı dünyası hem de Türk ve İslâm Dünyasıyla ilişkiler geliştirildi, komşu ülkelerle dostluk bağları takviye edildi ve uluslararası kuruluşlarda aktif görevler üstlenildi.

  Abdullah Gülün Dışişleri Bakanı sıfatıyla Mayıs 2003te Tahrandaki İslam Konferansı Örgütü Dışişleri Bakanları Toplantısında yaptığı ve İslam dünyasına reform çağrısında bulunduğu konuşma, hem Doğuda hem de Batıda büyük yankı uyandırdı.

  24 Nisan 2007 tarihinde Cumhurbaşkanlığına aday olan Abdullah Gül, seçim sürecinin yarıda kalması ve TBMMnin erken seçim kararı alması üzerine 22 Temmuz 2007de beşinci kez Kayseri milletvekili seçildi. Yeni Meclisin önündeki ilk gündem maddesi olan Cumhurbaşkanlığı seçimi için tekrar aday oldu.

  Abdullah Gül, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 28 Ağustos 2007 tarihinde Türkiye Cumhuriyetinin onbirinci Cumhurbaşkanı seçildi.
    2. Cevap: 11.Cumhurbaşkanı Kimdir?

  Cok iyi bir sayfa yapmışsiniz cok tessekurler.