11.Ay Bebek Gelişimi

'Bebek Bakımı' forumunda Belinay tarafından 5 May 2010 tarihinde açılan konu

 1. Bebeğiniz artık rahatlıkla ayakta durabilir ve bunu yaparken her türlü yardımı reddeder. Ayrıca, ayakta iken yavaş yavaş eğilip, düşmeden oturma pozisyonuna geçebilir. Bunu yaparken arada durur ve eğilip iki bacağının arasından bakar. Etrafını farklı açılardan görmek onu heyecanlandırır.

  [​IMG]

  Onbirinci ayda bebek fiziksel gelişiminin yanı sıra diğer birçok alanda da gelişim gösterir. Örneğin, mutfaktan gelen ses ve kokulardan, akşam yemeğinin hazırlanmakta olduğunu anlar. Bunu önceden anlayarak, fazla "sabır" gösteremese de, herhangi bir şey için bekleyebilmeyi öğrenir.

  Bazı zamanlar bebeğinizin ona söylediğiniz şeyleri duymadığını düşünmek sizi endişelendirebilir. Aslında bebeğiniz, böyle zamanlarda yaptığı işle o kadar meşguldur ki size cevap vermek istemez. Ancak duyma ile ilgili endişeleriniz büyüyorsa çocuk doktorunuza danışmalısınız.

  Birinci senesinde çok az bebek kelime söyleyebilir ve bilinenin aksine konuşma bir zeka belirtisi değildir. Birçok bebek pasif kelime hazinesine sahiptir; yani söyleyemese bile yaklaşık on nesnenin anlamını bilir ve -istediğinde- basit talimatlara uyabilir. Şimdiye kadar yapmadıysanız, talimatlarınıza "lütfen" ve "teşekkür ederim"i eklemek için en uygun zamandır. Bebeğiniz konuşmaya başladığında, bu kelimeler doğrudan konuşmasına yansıyacaktır.

  Bebeğinizin konuşmasındaki kusurların bebeğinizin dil gelişimini bozacağını düşünmeniz yersiz bir endişe kaynağıdır. "Bebek tarzı konuşma" hemen her dilde mevcuttur ve normal şartlarda dil gelişimini etkilemez.

  Bebek artık çok düzgün olarak nesneleri kavrar ve parmaklarını daha iyi kullanabilir. Başparmak ve işaret parmağı ile nesneleri daha kolay tutar; örneğin bir muz parçasını ustalıkla tabaktan alabilir.

  Keşfetmeye yönelik davranışları onu oyuncak ve diğer nesneleri sınıflandırmaya yönlendirir. Bebek sürekli olarak şekil ve ebatları inceler; örneğin plastik bir kap ile cam bardağın arasındaki farkı anlamaya çalışır. Küçük bir kabın büyüğün içine gireceğini, ama tam tersinin olamayacağını bilir.

  Bebeğinize kitap okumak ve resimler göstermek bebeğin etrafındaki nesneleri daha iyi tanımasını sağlar. Ancak ona bu dönemde harf veya kelime öğretmeye çalışmayın. Bunun yerine kitaba bakmayı sevimli bir oyun haline dönüştürün.

  Bu dönemde bebek "oyuncak nerede?" oyununu oynamaya bayılır.

  Saklanan oyuncağı daha ustalıkla arayabilir. Eğer oyuncak daha önce saklanan yerde değilse bile mutlaka başka bir yerde gizlenmiş olduğunu bilir. Aramaya devam eder ve sizin de ufak tefek yardımınızla bu büyük sır çözülür!

  Anne ve babanın bebekle ilişkileri farklıdır, ancak her ikisi de çok değerlidir. Farklı görünüşler, farklı fikirler ve farklı iletişim bebeğin insanları ve çevresini daha rahat anlamasını sağlar. Eğer bebeğinizi tek başına büyütüyorsanız, karşı cinsten insanlarla iletişim kurmasına olanak tanımalısınız. Eğer bu insanlar ara sıra da olsa, bebeğinizle bire bir iletişim kurarlarsa, bu size de biraz dinlenme imkanı verir.

  Bebeğiniz hala daha sizin desteğinize ihtiyaç duyar. Size her sarıldığında veya ilgi beklediğinde karşılık göreceğinden emin olmalıdır.

  Onu şımarttığınızı söyleyen yakınlarınıza kulak asmamalısınız.

  11.AY DÖNÜM NOKTALARI

  SOSYAL FİZİKSEL ZİHİNSEL

  • Saklanma-bulma veya top atma gibi oyunlardan çok hoşlanır.

  • Her zaman katılımcı olmayabilir.

  • Sürekli onaylanmayı bekler.

  • Destekle ayakta dururken öne doğru eğilebilir.

  • Ayakta dururken düşmeden oturabilir.

  • Parmak ucunda durabilir.

  • Çömelir ve eğilir.

  • Kutu kapağını kaldırır.

  • Kitap sayfalarını, birer birer olmasa bile çevirebilir.

  • Nesneleri bilinçli olarak yerlerine koyabilir.

  • Ufak nesneleri tutup kaldırabilir.

  • Kaşığı ağzına götürebilir.

  • Ayakkabı ve çorabını çıkartabilir.

  • Amacına ulaşabilmek için araçlar kullanmayı dener; örneğin ufak bir iskemleyi

  yürüteç gibi kullanmayı deneyebilir.

  • Bazı nesnelerin sembolü olan kelimeleri hatırlar ("uçak" dendiğinde gökyüzünü işaret edebilir).

  • Söyledikleri hala anlaşılamaz; ancak birkaç anlamlı ses çıkarabilir.

  • Ritmik sesleri ve yüz ifadelerini çok rahat taklit eder.
   
 2. Cevap: 11.Ay Bebek Gelişimi

  Bu insan kaç yaşında ? 30-40 yaşındaysa eğer böyle ay ay eklemek biraz uzun sürer sanıyorum :)))))
   
 3. Cevap: 11.Ay Bebek Gelişimi

  12 Aylık son bir ay daha kalmış gerisine sonra devam ederiz:f40:
   
Yükleniyor...