102. madde nedir, cmk 102. madde

'Haberler' forumunda HazaN tarafından 6 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. 102. madde hakkında merak ettikleriniz
  [​IMG]
  Nedir bu 102. madde? Ceza yargılamalarını, tutuklama sürelerini ve kriterlerini düzenleyen Ceza Muhakemesi Kanunu, Aralık 2004’te Meclis’te kabul edildi. Kanun 1 Haziran 2005’te yürürlüğe girdi. Kanunun, "tutuklulukta geçecek süreyi" düzenleyen 102’nci maddesinin yürürlüğe girişi ise Yargıtay’daki iş yükü ve uyum süreci düşünülerek 31 Aralık 2010’a bırakıldı.

  Avrupa Birliği ile uyum yasaları çerçevesinde çıkarılan 102’nci madde Meclis’ten geçtiği sırada çok tartışılmadı. Ancak 2007’de başlayan Ergenekon ve bağlantılı davalar süreci, tutukluluk sürelerini yeniden gündeme getirdi. Bazı çevreler, Ergenekon davasındaki "tutukluluk sürelerinin infaz boyutuna" ulaştığını belirterek bu sürelerin düşürülmesini talep etti.

  102’nci madde yürürlüğe girdikten sonra Yargıtay, ağır cezalık davalarda azami tutukluluk süresini en fazla 5 yıl, örgütlü suçlarda ise 10 yıl olarak belirledi. Özellikle cinayet işleyen sanıklar ile Hizbullah ve bölücü terör örgütü gibi yasa dışı silahlı örgüt üyelerinin tahliyesi kamuoyunun en çok tartıştığı konu oldu.
  Bu dönemde Yargıtay’daki iş yükü azalmadı, tersine daha da arttı. Bu durum, tartışmaların daha uzun süre devam edeceği anlamına geliyor. Yargıtay’ın iş yükünün hemen hafiflemeyeceği düşünülürse şimdi gözler, Meclis’te yeni bir düzenleme yapılıp yapılmayacağına çevrildi.