101 nasıl oynanır

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 21 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. 101 nasıl oynanır arkadaşlar bilgisi olan paylaşsın lütfen

  101 Tanımı ve Oynama Kuralları

  101, 4 kişi ve 106 adet 101 oyna taşla oynanan bir masa oyunudur. Taşlar 4 ayrı renkten ikişer adet olmakla birlikte 1′den 13′e kadar numaralanırlar, ayrıca 2 adet de “sahte 101 taşı bulunmaktadır.

  Oyundaki amaç elinizi 101 kurallarına uygun bir şekilde tamamlanmış (bitmiş) hale getirmektir. Elini en çabuk bitiren oyuncu oyunu kazanır. Oyuncular birbirlerinin taşlarını görmemektedirler. Oyun başladığında bir kişiye 15, diğer üç kişiye 14 taş verilir. Elinde 15 taş olan oyuncuda sıra başlar ve oyuncunun taş atması beklenir. Oyuncular her seferinde 1 tek taş alarak ve 1 tek taş atarak ellerini bitirmeye çalışır. Yere atılan taşlar diğer oyuncular tarafından görülür. Alınıp alınmaması kişinin isteğine kalmıştır.


  101 Nasıl Oynanır?

  Bir oyuncu sıra kendine geldiğinde öncelikle bir taş almalıdır. Ya kendisine atılan taşı alabilir (değeri görülür) veya yerden bir taş çekebilir (değeri belli değildir). Taş aldıktan sonra bir taş atmanız gerekmektedir. Oyuncu eline yaramayacağını düşündüğü bir taşı seçerek kendinden sonraki oyuncuya atar. Atacağı bu taşı diğer oyuncu ister alabilir, isterse yerden başka bir taş çekebilir. Bu döngü biri bitene kadar devam eder.

  Oyun Bitişi

  Eli 101 kurallarına göre tamamlanmış olan oyuncu taş atma sırası kendisine geldiğinde atacağı taşı kırmızı alana atarak oyunu bitirir ve tüm ikramiyeyi bu oyuncu kazanır.

  NOT: Oyuncunun attığı son taş 101 Taşı ise veya oyuncu Çifte Bitiş yapmış ise diğer oyunculardan oyun miktarı daha kesinti yapılarak ikramiye ikiye katlanır ve oyuncuya verilir.

  1) Normal Bitiş: Oyuncunun elindeki bütün taşlar per olmalıdır. Buradaki kurallar şöyledir:

  Aynı renkte birbirini takip eden sayılar perdir. En az üç taş olmalıdır. 13 değerinden sonra sadece 1 gelebilir.

  alıntı