1001 gece masallarında yer alan masallar

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Misafir tarafından 16 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. Binbir gece masallarında yer alan hikayeler

  Binbir Gece Masalları Orta Çağ'da kaleme alınmış Orta Doğu kökenli edebi eserdir. Şehrazad'ın hükümdar kocasına anlattığı hikâyelerden oluşur.
    2. Cevap: 1001 gece masallarında yer alan masallar

  Denizci Sinbad, Ali Baba ve Kırk Haramiler, Şehrazad Binbirgece masallarında yer alan masallardandır
    3. Cevap: 1001 gece masallarında yer alan masallar

  Binbir Gece Masalları, J.Charles Mardrus'un Stephan Mallarme'ye ithafiyle başlar. Kitabın Fransızca baskısının yayıncısına ait bir not ve Mardrus'un "Dostlara Bir Çift Söz" başlıklı giriş yazılarından sonra I.cilt içerisinde yer alan iki kitapta şu öykülere yer verilir : Hükümdar Şehriyar ile Kardeşi Hükümdar Şahzaman'ın Öyküsü (s.49), Tacir ile İfrit Öyküsü (s.60), Balıkçı ile İfrit Öyküsü (s.70), Hamal ile Genç Kızların Öyküsü (s.104), Kesilerek Öldürülen Kadın, Üç Elma ve Zenci Reyhan Öyküsü (s.194), Terzi ile Kamburun Öyküsü (II.Kitap. s.271), Enîsü'l-Celîs ile Ali Nur'un Öyküsü (s.391), Ganim bin Eyüb ve Kızkardeşi Fitne'nin Öyküsü (s.455).

  Külliyatın III. Kitabında Şah Ömer'ün-Neman ve Şaşırtıcı Güzellikteki İki Oğlu: Şarkân ve Dâvü'l-Mekân'ın Öyküsü (s.505) anlatılır. IV. Kitapta yer alan öyküler ise şunlardır : Ömer'ün-Neman Öyküsünün Sonu; Güzel Aziz'in Öyküsü (s.695), Dâvü'l-Mekân'ın Oğlu Genç Kânmekân'ın Serüveni (s.774), Hayvanların ve Kuşların Hoş Öyküleri (s.809), Ali ibni Bekkar ve Güzel Şemsü'n-Nehar Öyküsü (s.842).

  Masalların V. kitabı, J.C.Mardrus'un "Kitabın tümünü değilse de, sevinç ve gülüşlerden örülmüş bu kitabı, Şehrazad'ın Doğu için yaptığını, hatta daha fazlasını, yarın Batı toprakları için yapacağına inandığım Fransız genç kadın dostum Lucie Delarue'nün (Mme.J.CM.) ellerine bırakıyorum." (s.13) ithafıyla başlar. Ve sırasıyla Kamerü'z-Zaman ile Prenses Bedrü'l-Büdûr Öyküsü (s.15), Nimet ile Na'mâ'nın Öyküsü (s.105), Alaaddin ebu Şâmât'ın Öyküsü (s.134) anlatılır. VI. kitap, Bilgili Canayakın'ın Öyküsü (s.199) ile başlar ve Şair Ebu Nüvas'ın Serüveni (s.231), Gemici Sindbad'ın Öyküsü (s.238), Güzel Zümrüt ile Şöhret'in Oğlu Alişar'ın Öyküsü (s.317), Altı Ayrı Nitelikteki Genç Kadının Öyküsü (s.356) ile devam eder.

  VII. kitap, "Tunç Kentinin Olağanüstü Öyküsü" ile başlar.(s.377), İbnü'l-Mansur ile İki Genç Kızın Öyküsü (s.400), Kasap Vardan ile Vezir Kızının Öyküsü (s.418), Yeraltı Sultanı Yemliha'nın Öyküsü (s.424), Ruhun Çiçekli Tarhları ve Zarafet Bahçesi (s.471) ve Sahte Halife (s.525) bu kitabın diğer öyküleridir. VIII. kitapta yer alan öyküler ise şunlar : Goncagül ve Dünya Tatlısı (s.545), Abanoz Atın Sihirli Öyküsü (s.582), Fındıkçı Delile'nin Hilelerinin Öyküsü (s.621), Civa Ali'nin, Delile ve Kızı, Delile'nin Kardeşi Balık Kızartıcısı Zurayk ve Büyücü Yahudi Azarya ile Serüvenleri. (s.660) ve Balıkçı Cevder ya da Sihirli Heybenin Öyküsü (s.701).

  Külliyatın IX. kitabı, Mardrus'un "Prfesör Hartwig-Derembourg'a: İpek bir tülle demir bir kafes arasındaki farkı bilen seçkin bilginlerden biri" ithafıyla başlar. Ve ardından şu öyküler nakledilir : Ebu Kir ile Ebu Sir'in Öyküsü (s.13), Karadaki Abdullah ile Denizdeki Abdullah'ın Öyküsü (s.55), Genç Sarı Adamın Öyküsü (s.76), Gülnar ile Gülen Ay Öyküsü (s.98), Musul'lu İshak'ın Kış Gecesi (s.150), Mısırlı Fellah ve Beyaz Çocukları (s.156), Halilfe ile Balıkçı Halife (s.163). X. kitap, Hasan el-Basrî'nin Serüvenleri (s.217) ile başlar. Nezâket Kurallarına Aldırmayan Neşeli Kişiler Divanı (s.309), Uyanık Uykucu Öyküsü (s.320), Zeynü'l-Mevâsı'ın Aşkları (s.377) ve Tembel Gencin Öyküsü (s.399) bu bölümün diğer öyküleridir.

  Versailles Sultanı Pierre de Nolhac'a ithafla başlayan XI.kitap, dört çerçeve öyküden oluşur. Bunlar; Genç Nur ile Yiğit Frenk Kızının Öyküsü (s.415), Cömertlik ve Görgü Üstüne Öyküler (s.469), Bakireler Aynasının Harika Öyküsü (s.482) ile meşhur, Alaaddin ve Sihirli Lamba Öyküsü (s.510)dür. XII. kitap, Mardrus'un Sylvain Levy'ye ithafıyla başlar. Kitapta yer alan öyküler ise şunlardır : Yaşamın Gerçek Bilimi Üstüne Mesel (s.621), Gül Gülüşlü Perizad (s.623), Kamer ile İşinin Ustası Halime'nin Öyküsü (s.657), Koyun Budunun Öyküsü (s.686), Bahtın Anahtarları (s.694), Kolay Şakalar ve Neşeli Bilgelikler Divanı (s.720).

  XIII. kitapta; İnci Demeti'nin Öyküsü (s.15), Sultan Mahmud'un İkili Yaşamı (s.34), Dipsiz Hazine (s.42), Canayakın Zina Çocuğunun Karmaşık Öyküsü (s.63), Doksan Dokuz Kesilmiş Kafanın Altında Bilgelik Sınavı (s.133), Karıların İhaneti (s.144), Doğu'nun en tanınmış öykülerinden Ali Baba ve Kırk Haramiler Öyküsü (s.162) vardır. XIV. kitap ise Harun Reşit'in Bağdat Köprüsü Üzerindeki Rastlantılarının Öyküsü (s.207) ile başlar. Züleyha Sultan'in Öyküsü (s.281), Kaygısız Gençliğin Neşeli Oturumları (s.301) ve Sihirli Kitabın Öyküsü (s.359) bu bölümdeki diğer öykülerdir.

  Külliyatın XV.kitabı; "Bilgi'nin ve Büyü'lerin büyük Şeyhi, dostum Marcel Schw'a" ithafından sonra Şehzâde Elmas'ın Harika Öyküsü (s.401), Özdeyişler ve Nükteler Ustasından Bazı Latifeler ve Nükteler (s.448), Kuşların Başkanı Genç Kızın Öyküsü (s.463), Baybars'ın ve On İki Kolluk Amirinin Öyküsü (s.507) ile sürer. Külliyatın XVI. ve son kitabı ise Felix Fenon'a ithaf edilmiş olup; Deniz Gülü ile Çinli Genç Kızın Öyküsü (s.589), Ballı Künefe Öyküsü (s.606), Bilgiye ve Tarihe Açılan Pencereler (s.644), Cafer'in ve Bermekilerin Sonu (s.716), Şehzade Yasemin ile Badem Sultan'ın Öyküsü (s.731) ve Sonuç (s.743)tan ibarettir. Sonuçta ne mi olmuştur? Kısaca anlatalım; sonunda öyküler bitince hükümdar Şehriyar öykülerin bu olağanüstü anlatıcısını kendisine eş olarak kabul eder. Bu arada üç de çocukları olmuştur. Sonra Şehriyar'ın kardeşi Semerkand hükümdarı Şahzaman ile Şehrazad'ın kız kardeşi Dünyazad da evlenirler. Böylece iki erkek kardeş iki kız kardeşle evlenmiş olurlar. Kızların babası, yani Şehriyar'ın veziri de Semerkand ülkesine sultan olarak gönderilir. Daha sonrasını isterseniz birlikte okuyalım ve Doğu'nun ve Batı'nın bu en muhteşem masal külliyatını birlikte bitirelim. "Şah Şehriyar'a gelince, çabucak Müslüman ülkelerinin en becerikli kâtiplerini ve en ünlü vak'anüvislerini (tarih yazarlarını.r.c.) çağırtmış ; ve eşi Şehrazad ile yaşadığı serüveni hiç bir ayrıntıyı atlamadan baştan aşağı yazmalarını buyurmuş. Onlar da işe koyulup tezhibli harflerle, ne bir eksik, ne bir fazla tam otuz cilt defter doldurmuşlar. Ve bu hayranlık veren harika takıma, Binbir Gece Masalları adını vermişler.
   


Similar Threads: 1001 gece
Forum Başlık Tarih
Ansiklopedik Bilgi 1001 gece masallarında yer almayan masal hangisidir 16 Aralık 2010
Ansiklopedik Bilgi Sınav gecesi ve sabahı ne yapmalı? 26 Kasım 2013
Ansiklopedik Bilgi Ter Lekesi Nasıl Geçer 10 Haziran 2013
Ansiklopedik Bilgi İçinde Atasözü Geçen Şarkılar 29 Haziran 2012
Ansiklopedik Bilgi Kına Gecesi Eşyaları 20 Nisan 2012