10 Kasım İle İlgili Kompozisyon

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda zamaneanne tarafından 29 Eki 2012 tarihinde açılan konu

 1. 10 Kasım İle İlgili Yazı


  10 Kasım Kompozisyonu  Ulu önder Atatürkün ölüm yıldönümü olan 10 Kasım Ülkemiz ve milleitmiz için büyük manevi değere sahiptir.1938 yılından beri, her 10 Kasım, Atamızı kaybetmenin verdiği büyük hüznün yanında, onu daha iyi anlamanın gereğinin ortaya konulması gereken bir gün olarak ta değerlendirilmelidir.

  Bizler her 10 Kasımı, bıraktığı eserlerin izinde, ülkeyi daha da ileriye götürebilmek adına neler yapılabileceğinin ortaya konulması gereken bir gün olarak görmeliyiz. 10 Kasımı, Atatürkün Türkiye Cumhuriyetini bizlere emanet ettiği bir gün olarak düşünmek, sanırım doğru bir yaklaşım olarak kabul görecektir.

  Atatürkü anlamak onun fikirlerini çok iyi bilerek tatbik etmekten geçer. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurulması bir devrin yeniden yazılmasıdır adeta. Yurdun dört bir yanı işgal altında inlerken, bağımsızlık ateşi hiçbir zaman sönmeyen Türk milletine önderlik yapan Atatürk, milletimizin esaret altında yaşamasını aklının ucundan bile geçirmeyerek, tarih sayfalarındaki, inancın zafere dönüştüğü, en büyük bağımsızlık savaşının mimarı olmayı hak etmiştir.

  Atatürk devrimleri bugün bir çok ülkede örnek olarak kabul görmüş bir vaziyette ele alınmaktadır. Bağımsızlığını tam olarak kazanamamış bir çok ülkeye Atatürk devrimleri, ilham kaynağı olmaya devam etmektedir. Bütün bunlar Atatürkün evrensel bir dünya görüşünün mimarı olduğunu da göstermektedir.

  Atatürkü her 10 Kasımda daha iyi anlamak ve anlatmak hepimizin görevi olsun ki! Bizden sonraki nesillerimiz onu daha iyi anlasın.