10 Kasım Hakkında Değişik Bilgiler

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda zamaneanne tarafından 8 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hakkında Bilgi 10 Kasım


  10 Kasım Günü Hakkında Bilgi  Büyük Komutan, Devlet Adamı, Devrimci ve Büyük İnsan, 10 Kasım 1938 Perşembe günü saat 09.05′ te ölümlü yaşama veda etti.Bir milletin kaderini değiştiren Atatürk, yenilikçi ve ileriyi görebilen özellikleri yanında büyük bir komutandır aynı zamanda. Türk Kurtuluş savaşına yön vermiş, milleti ile birlikte “ya istiklal ya ölüm parolası ile hareket ederek, zaferin kazanılmasında en büyük pay sahibi olmuştur.

  “Yurtta barış, Dünyada Barış sözünün sahibi olan Atatürk, toprak büyütme heveslisi olmayan, mecbur kalınmadığı sürece savaşı cinayet olarak kabul eden bir liderdir.
  Çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkmayı hedef gösteren Atatürk, eğitimle ve eğitimin milli olması ile de yakından ilgilenmiştir. Milli Eğitimi güçsüz olan bir milletin gelişimini tamamlayamayacağını düşünen Atatürke göre: “Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı,yüce bir toplum olarak yaşatır; ya da bir milleti esarete ve sefalete terk eder.

  Kararlı, inatçı ve kendinden emin bir kişiliğe sahip olan Atatürke göre Türk milleti esir olarak yaşayamazdı. Bu nedenle Kurtuluş Savaşını başlattığında parolası “Ya istiklâl, ya ölümdü.
  Mücadeleci ve ulusuna güvenen Atatürk, Amerikalı bir generale de bu konuda şunları söylemiştir: “bir millet, top yekûn kurtulmaya karar verir de harekete geçerse onun özgürlüğünü ve bağımsızlığını elde etmesini engelleyecek bir güç dünyada yoktur.

  En büyük eseri olarak Türkiye Cumhuriyetini kuran Atatürk, Türk milletinin yetiştirdiği en büyük Türktür. Çağını aşıp gelecek çağlara da ışık tutan bir insandır. “Savaşta Türkiyeyi kurtaran, savaştan sonra da Türk milletini yeniden dirilten bir önderdir.

  10 Kasımlar bu yüzden milletçe tuttuğumuz yasa rağmen; Atatürkün fikirlerinin daha iyi anlaşılarak tatbik edileceği günler olmalıdır. Bugün bizler onu her zamankinden daha iyi anlayarak, düşüncelerinden daha iyi istifade ederek, bilimin ışığında ülkemiz ve milletimiz için daha iyi neler yapabiliriz onu düşünmeli ve zaman geçirmeden işe koyulmalıyız.