1 Mayıs Resmi Tatil Oluyor

'Haberler' forumunda YAREN tarafından 9 Nisan 2009 tarihinde açılan konu


 1. AKP İstanbul İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 1 Mayıs’ın resmi tatil ilan edilmesi için talimat verdiğini açıkladı.
  [​IMG]
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e, “1 Mayıs’ın tatil olarak ilan edilmesi” konusunda işçi konfederasyonlarıyla görüşmesi için talimat verdiğini söyledi.
  Başbakan Erdoğan, partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nda, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.
  Bir gazetecinin, “Bu sabah bazı bakanlarla bir araya geldiniz. Bu, ’mini ekonomi zirvesi’ olarak nitelendirildi. Bu toplantıda sanayiyle ilgili bazı değerlendirmeler yaptığınıza ilişkin duyumlar aldık. Sanayideki son gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, toplantıyı “mini ekonomi zirvesi” olarak değerlendirmenin doğru olmadığını belirterek, toplantıda Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan’ın bulunduğunu anlattı.
  Bakanlarla öncelikli olarak çalışma hayatına, Sendikalar ve Toplu Sözleşme kanunlarına yönelik görüşmeleri olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:
  “AB sürecine yönelik olarak, bu süreçte Sendikalar Kanunu ve Toplu Sözleşme Kanunu’nu bir an önce Meclisimizden çıkaralım istiyoruz. Bununla ilgili hazırlıklar zaten büyük ölçüde yapılmış vaziyette. Genel Kurulumuzda görüşerek bunu bitirelim istiyoruz. Bir diğeri de tabii yine şu anda özellikle her 1 Mayıs’ta gündeme gelen bir konu. Bununla ilgili de işçi barışına yönelik bir adımı geçen yıl bildiğiniz gibi atmıştık ve 1 Mayıs’ın tatil olarak ilan edilmesi noktasında yarın Bakanımız Türk-İş, Hak-İş ve DİSK ile bir araya gelecek. Bu konuda kendilerine bir talimat verdim. ’İşçi konfederasyonlarıyla da bu konuyu görüşün ve 1 Mayıs’ın tatil ilan edilmesiyle ilgili olarak konuyu kendileriyle de ayrıca müzakere edin’ dedim. Bu konuda verilmiş olan bir talimatım var.”
  Başbakan Erdoğan, sanayi üretiminin gerek ABD, gerekse AB üyesi ülkelerde yaklaşık 10 aydır farklı, olumsuz bir şekilde geliştiğini ifade ederek, “Bizde de 6 aydır bu noktada bir iniş söz konusu ve şu ana kadar almış olduğumuz tedbirlerle ilgili attığımız adımlar neticesinde inanıyorum ki olumlu neticelerini de özellikle ikinci 6 ay içerisinde almaya başlayacağız. Buna yönelik olarak da Hükümetimiz çalışmalarını kararlı bir şekilde sürdürmekte” şeklinde konuştu.
    2. Cevap: 1 Mayıs Resmi Tatil Oluyor

  Ne güzel !!! Zaten varolan çalışma gün sayısı sayesinde insanlar tatil yapamıyordu .... Olur ya perşembeye falan denk gelirse ne güzel cuma da tatil olur....

  Zaten kişi başına milli geliri 30 bin doların üzerinde olan ; eflasyonu neredeyse sıfır olan bir yerde bu kadar çok çalışılır mı ? 365 günün neresini denk getirirseniz tatil yapın.Dur aklıma geldi !! Bir de kar yüzünden okullar tatil olduğunda daha fazla '' öğrencilere müjde ! Yarın okullar tatil '' telkininde bulunu ki yeni nesiller çalışmaktan,okumaktan daha fazla soğusunlar.

  Hem niye sadece 1 mayıs ? Zaten 1 ay sonra okullar tatile girecek ; yaz tatilini 1 ay öne çek olsun bitsin.....
    3. Cevap: 1 Mayıs Resmi Tatil Oluyor


  1 Mayıs Nedir

  Bir proleter bayram gününü, sekiz saatlik iş gününü elde etme aracı olarak kullanma düşüncesi ilk kez Avustralya'da doğdu. Avustralyalı işçiler, 1856'da, sekiz saatlik işgünü lehinde gösteriler yaparak, toplantılar ve eğlenceler düzenleyerek, hep birlikte bir günlük iş bırakmaya karar verdiler. Bu kutlamanın yapılacağı gün olarak da 21 Nisan tarihi saptandı. Avustralyalı işçiler bu kararı, yalnızca 1856'da uygulamaya niyetlenmişlerdi. Ama bu ilk kutlamanın Avustralyalı proleter kitleler üzerinde çok büyük etkisi oldu, onları canlandırıp yeni bir heyecana yol açtı ve bu kutlamanın her yıl tekrarlanmasına karar verildi.

  Gerçekten işçilere, kendi kendilerine kararlaştırdıkları bir anda, kitle halinde işi bırakmaktan daha fazla cesaret ve kendi gücüne güven duygusunu ne verebilirdi? Fabrikaların ve atölyelerin ebedi kölelerine, kendi öz birliklerini toplamaktan daha fazla ne cesaret verebilirdi? Böylece, proleter bir kutlama günü düşüncesi hızla benimsendi ve Avustralya'dan diğer ülkelere yayılmaya başladı, ta ki sonunda tüm proleter dünyayı fethedene dek.

  Avustralyalı işçilerin örneğini ilk izleyen Amerikalılar oldu. 1886'da l Mayıs'ın evrensel bir iş bırakma günü olmasına karar verdiler, l Mayıs'ta 200 bin Amerikalı işçi iş bıraktı ve 8 saatlik işgünü talebinde bulundu. Daha sonra uygulanan polisiye ve yasal baskılarla, işçilerin bu ölçekte bir gösteriyi tekrarlaması birkaç yıl engellendi. Yine de 1888'de bu yolda yeniden karar aldılar ve gelecek gösterinin l Mayıs 1890'da olmasını kararlaştırdılar.

  Bu sırada Avrupa'daki işçi hareketi de güçlendi ve canlandı. Bu hareketin en güçlü ifadesi, 1889'da toplanan Uluslararası İşçiler Kongresi oldu. 400 delegenin katıldığı bu Kongrede, sekiz saatlik işgünü talebinin en başta yer alması gerektiği yolunda karar alındı. Bunun üzerine Fransız sendikalarının temsilcisi, Bordeaux'lu işçi Lavigne, bu talebin tüm ülkelerde evrensel bir iş bırakma ile dile getirilmesini teklif etti. Amerikan işçilerinin temsilcisi, yoldaşlarının l Mayıs 1890'da grev yapılması yolunda aldığı karara dikkat çekti ve Kongre bu tarihte uluslararası bir proletarya gününün kutlanmasına karar verdi.

  Otuz yıl önce Avustralyalı işçiler, aslında yalnızca bir günlük kutlama düşünmüşlerdi. Kongre, tüm ülkelerin işçilerinin, l Mayıs 1890'da sekiz saatlik işgünü için, hep birlikte gösteriler yapmasını kararlaştırdı. Kimse bu kutlamanın daha sonraki yıllarda da tekrarlanmasından söz etmedi. Doğal olarak, kimse, bu düşüncenin bir şimşeğin çakışı gibi başarı kazanacağını ve işçi sınıfı tarafından kısa zamanda benimseneceğini önceden göremezdi. Bununla birlikte, l Mayıs'ın her yıl kutlanacak sürekli bir kurum haline getirilmesinin gerekliliğini herkesin kavraması ve hissetmesi için, l Mayıs'ın yalnızca bir kez kutlanması yeterli oldu.

  İlk l Mayıs'ta sekiz saatlik işgününün uygulanması talep edildi. Ama bu hedefe ulaşıldıktan sonra da, l Mayıs'ın kutlanmasına son verilmedi. İşçilerin burjuvazi ve egemen sınıf karşısındaki mücadelesi devam ettiği sürece, ve tüm talepleri karşılanmadığı sürece, l Mayıs, işçi sınıfının bu taleplerinin her yıl dile getirildiği gün olmuştur.

  -Proleter: Emekçi - işçi anlamındadır.  Teşekkürler bibi bende 1 Mayıs'ın anlamını yazam dedim :f63:
    4. Cevap: 1 Mayıs Resmi Tatil Oluyor

  bana hergün tatil olduğu için ne desem şimdi bu konuda çalışanlara ve okuyanlara müjde :f40: