1.Dünya Savaşının Önemi

'Tarih Bölümü' forumunda Sitem tarafından 1 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. 1.Dünya Savaşının Dünya Tarihi Açısından Önemi Nedir,Birinci dünya savaşının önemi,1.dünya savaşının önemi nedir

  1.Dünya Savaşının Önemi
  I. Dünya Savaşı, 20. yüzyılda dünya çapında yapılan iki savaştan birincisi olup dünya milletlerinin çoğunun yer aldığı 1914'ten 1918'e kadar süren küresel bir askeri çatışmadır. 28 Temmuz 1914 tarihinde Avrupa'da başlamış ve dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin katılması ve diğer kıtalardaki sömürgelere de yayılması nedeniyle Dünya Savaşı ve Büyük Savaş olarak adlandırılmıştır. Dört yıl süren savaş, 1918 yılında sona ermiştir. I. Dünya Savaşı, Avrupa'da dört merkezi devlete karşı, Avrupa ve diğer kıtalarda bulunan yirmi beş devletin bulunduğu, o tarihe kadar görülmemiş ilk dünya savaşıdır. I. Dünya Savaşı Avrupa'da İttifak Devletleri diye adlandırılan Almanya, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu ve Bulgaristan Krallığı ile İtilaf Devletleri diye adlandırılan Britanya İmparatorluğu, Fransa ve Rusya İmparatorluğu önderliğindeki Sırbistan, Karadağ ve Belçika devletleri arasında gerçekleşmiştir. Savaşa sonradan İtilaf Devletleri tarafında İtalya, ABD, Japonya, Yunanistan, Portekiz ve Romanya da katılmıştır.

  1.Dünya Savaşının Dünya Tarihi Açısından Önemi

  1. Fransız İhtilali sonucunda ortaya çıkan düşüncelerin hızla yayılması.
  2. Sanayi İnkılâbı sonucunda gelişen sanayi, beraberinde hammadde ve pazar ihtiyacını da ortaya çıkarmıştı Hammadde ve pazar ihtiyacı ise sömürgeci devletleri karşı karşıya getirdi.
  3. Almanya ve İtalya’nın siyasi birliklerini kurmaları sonucunda Avrupa’nın siyasi dengesinin bozulması.
  4. Bloklar arası silahlanma yarışının hızlanması.
  Açıklamalar:

  • Almanya, Fransa’dan Alsas-Loren bölgesini aldıktan sonra kendisini Fransa karşısında güvensiz hissetmeye başladı ve kendini güvende hissetmek için ittifaklar ve bloklaşmalar dönemini başlattı.
  • Devletlerarası bu çıkar çatışmaları sonucunda Avrupa bloklara ayrılmıştır1883’te Almanya, Avusturya-Macaristan ve İtalya arasında üçlü ittifak (Bağlaşma Devletleri) kurulmuştur.
  • Savaş başladıktan sonra kendine Anadolu’dan pay verilen İtalya bu gruptan ayrılmış; ancak bu boşluk Osmanlı Devleti ve Bulgaristan’ın ittifak bloğuna katılmasıyla doldurulmaya çalışılmıştır.
  • 1907’de ise İngiltere, Fransa ve Rusya arasında Üçlü İtilaf (Anlaşma Devletleri) kurulmuş bu gruba daha sonra Japonya, Sırbistan, Romanya, Belçika, Portekiz, Brezilya, ABD ve Yunanistan gibi devletler de katılmıştır.


  1.Dünya Savaşında Bloklaşmanın Önemi:

  1. Devletlerarası gerilim arttı
  2. Fransa ile Almanya arasında 19 yüzyıl sonlarında başlaması muhtemel olan ikili savaş ertelendi
  3. Silah ve bloklu tehdide dayalı zoraki barış dönemi oluştu
  4. Avusturya ile Sırbistan arasında 28 Temmuz 1914’de başlayan özel savaş dünya savaşına dönüştü