1.dünya savaşında ne olmuştur yani kazanan hangi taraf olmuştur?

'Ders notları' forumunda EyLüL tarafından 8 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. 1.dünya savaşında ne olmuştur yani kazanan hangi taraf olmuştur?

  Birinci Dünya Savaşı 28 Temmuz 1914te başlayan ve 11 Kasım 1918de sona eren Avrupa merkezli küresel savaştır. İkinci Dünya Savaşının çıkmasına kadar Dünya Savaşı veya Büyük Savaş olarak adlandırılmıştır.

  Zamanın Büyük Güçleri iki tarafa ayrılarak savaşta yer almışlardır: İtilaf Devletleri (Birleşik Krallık, Fransa ve Rusyanın Üçlü İtilafı merkezlidir) ve İttifak Devletleri (asıl olarak Almanya, Avusturya-Macaristan ve İtalyanın Üçlü İttifakı merkezlidir; fakat Avusturya-Macaristan anlaşmaya karşı saldırıya geçtiği için İtalya savaşa girmemiştir.

  Bu ittifaklar yeniden yapılanmış (İtalya İtilaf Devletlerinin tarafında geçmiştir) ve yeni devletlerin savaşa girmesiyle genişlemiştir. Nihayetinde 60 milyon Avrupalı dâhil olmak üzere 70 milyon askeri personel tarihin en büyük savaşlarından biri için seferber edilmiştir.

  Yeni teknolojiler sayesinde silahların öldürücülüğünde görülen muazzam ilerlemeye karşılık savunma ve hareketlilikte aynı miktarda gelişme olmaması sonucu yaklaşık 9 milyon muharip hayatını kaybetmiştir. Böylece bu savaş dünya tarihindeki en çok zayiat verilen altıncı savaş olmuş ve savaşa katılan devletlerde birçok politik değişikliğe ve devrimlere yol açmıştır.

  Savaşın uzun zamandır süregelen bir nedeni de Avrupalı Büyük Güçler Alman İmparatorluğu, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu, Rusya İmparatorluğu, Britanya İmparatorluğu, İtalya Krallığı ve Fransanın emperyalist dış politikalarıdır.

  Avusturya tahtının veliahtı Arşidük Franz Ferdinandın 28 Haziran 1914te bir Yugoslav milliyetçisi tarafından Saraybosnada öldürülmesi savaşı tetikleyen olay olmuştur. Olaydan sonra Avusturya, Sırbistan Krallığı'na bir ültimatom göndermiştir.

  Nihayetinde on yıllardır yapılanmakta olan ittifaklar sistemi işlemesiyle birkaç hafta içerisinde Avrupanın ana güçleri kendilerini savaşta bulmuşlar ve koloniler yoluyla savaş bütün dünyaya yayılmıştır.