1 Aylık Bebek Bakımı Ve Gelişimi

'Bebek Bakımı' forumunda Blue tarafından 5 Şubat 2010 tarihinde açılan konu


 1. 1 Aylık Bebek Bakımı Ve Gelişimi

  Emzirmeye devam.

  7. günden sonra , 15. güne kadar bebeğinizin topuğundan fenilketonüri taraması için kan aldırınız. Doktorunuz gerekli görürse tiroid hormonları için kan tetkiki de isteyebilir.

  Bebeğinizin sarılığına bu günlerde de dikkat ediniz. Eğer yüz ve göğüs kısımlarındaki sarılığı azalacağına artıyorsa, bacak derisi sarı görünüyorsa hemen çocuk doktorunuza başvurunuz. Eğer sarılığı 3 haftadan fazla uzarsa, bu bebeklerde rutin idrar tahlili, tiroid hormonu araştırması gerekebilir. Çocuk doktorunuz size bu konuda yol gösterir. Hipotiroidi için tıklayınız…

  Doktorunuz bebeğiniz 15 günlük olunca D vitamini başlayabilir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde genellikle ilk 6 ayda anne sütündeki D vitamini yeterlidir. Onun için ilk aylarda ben D vitamini eklemiyorum. Ancak, aylık muayenelerde raşitizm ile ilgili bulgu görürsem ekliyorum.

  Bebeğiniz ilk 1 ayda neler yapar

  *

  Bebeğiniz ilk 1 ayda henüz başını tutamaz, avuç içlerine parmağınızı koyarsanız yakalar, elleri genellikle yumruk şeklinde sıkılıdır.
  *

  Kol ve bacaklarını uzattığınızda el parmaklarını açar.
  *

  Sırtüstü konumda başını yana çevirebilir. Dizleri birbirinden ayrık, ayak tabanları birbirine dönük şekilde yatar. Kol ve bacaklarını hareket ettirir.

  *

  Yüzüstü dururken başını hafifçe kaldırabilir olduğu yerde emekleme hareketleri yapabilir . ancak yinede bebeğinizi yüz üstü yatırmayınız. Bebeğinizin battaniyesini yüzüne örtmeyiniz. Battaniye memeler hizasından yukarıda olmamalıdır.
  *

  Bu günlerde sese tepki gösterebilir bilhassa annesinin sesine göz kırpma, hareket ve sıçrama ile cevap verir.

  *

  Annenin ve babanın yüzüne bakabilir. Bebeğiniz gözleri 25 cm’ ye kadar odaklanabilir. Ötesini flu olarak görür. Başının 20 cm üstünde yarım daire şeklinde hareket ettirilen bir nesneyi gözleriyle takip eder. Siyah beyaz geometrik desenler onun ilgisini çeker. Işık kaynağını farkeder ve başını ışığa çevirebilir. Sarı ve kırmızıyı görebilirken mavi ve yeşili birbirinden ayırt edemez.

  *

  Dünyayı tanımak için görme duyusundan çok dokunma duyusunu kullanır.
  *

  Doyurulduğunda uyur, aç kaldığında ağlar. Bu ayda anne memesi emerek, parmak emerek veya emzikle rahatlar ve uyur.
  *

  Yanağına ve ağzının kenarına bir şey değdiğinde başını o o tarafa çevirip, ağzını açar ve meme arar.
  *

  Ayakta tutulup yere bastırılırsa yürüme hareketi yapar.
  *

  Başını dik tutamaz.
  *

  Yüzükoyun yatarken başını bir miktar yukarıya kaldırabilir.
  *

  Ağlama dışında da bazı sesler çıkarabilir.