1. Abdülhamitin Aşkı

'Tarih Bölümü' forumunda zamaneanne tarafından 6 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. 1. Abdülhamitin Aşkı Ruhşah


  1.Abdülhamitin Aşkı Kimdir


  [​IMG]

  Osmanlı padişahları tarihi değiştirmelerinin yanı sıra aşkları ile de hep gündende olmuşlardır. Tarihte Osmanlı padişahlarının istedikleri her kadına sahip oldukları sanılır. halbuki durum böyle değildir. Padişah bile olsalar aşk acısı çekenlerin sayısı bir hayli fazladır. 1. Abdülhamit de bunlardan birisi ve belki de en ünlüsü...

  Onun âşık olduğu Ruhşah'dan yüz bulamadığı için ne denli kıvrandığının delilleri Topkapı arşivinde duruyor. Şu satırlar onun meşhur aşk mektuplarından.

  “Abdülhamid'in canı Ruhşah; Kuşca canım yoluna kurban olsun. Hak tealeanın birliği hakkı için kademin türabına (= ayak izine) yüz sürerim.

  “Efendim; Hamid sana kurban olsun. Bu gece teşrifinle kulunu ihya eyle. Billahi sabra mecalim kalmadı.
  Hem ayın iptida gecesidir. Kerem senindir. Bu gece kendimi güç zaptettim. Ayağını öpeyim, Allah tealea aşkına beni bu gece mahzun eyleme, sana kul ve kurban olayım.

  “Ruhşahım; Hamidin sana kurban ola Efendim sana bende olmuş bir kulunum; ister darp eyle ister öldür, sana teslimim Billahi sebebi mevtim (ölümüme sebep) olursun Bu gece de gelmezsen bilirim ki bana muhabbetin yoktur. Benim bu halime düşman bile rahmeder Akşam sabah gelip bir lahza oturmak iş değildir. Kulun ayağına gider yüzünü sürerdi İstemezsin diye gitmedim. Sen böyle edince ölüm bana hayırlı geliyor
   


Similar Threads: Abdülhamitin Aşkı
Forum Başlık Tarih
Tarih Bölümü Mimar Sinan'ın Mihrimah Sultana Olan Büyük Aşkı 14 Şubat 2013
Tarih Bölümü Mihrimah sultanın aşkı 3 Şubat 2012
Tarih Bölümü Yavuz Sultan Selim ve Türkmen Kızı Aşkı 7 Haziran 2011
Tarih Bölümü Hatice Sultan Pargalı İbrahim Aşkı 5 Haziran 2011
Tarih Bölümü Pargalı İbrahim Paşa Hatice Sultan Aşkı 27 Mayıs 2011