1. Abdülhamit Kısaca Hayatı

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 11 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. 1. Abdülhamit Kısaca Yaşamı  1. Abdülhamit Kısaca Biyografisi

  1. Abdülhamit Osmanlı Padişahlarının yirmi yedincisi ve İslam halifelerinin doksan ikincisi. 20 Mart 1725 yılı Topkapı Sarayında dünyay geldi. 1. Abdülhamit Küçük yaştan itibaren zamanın büyük alimleri tarafında ilim öğretildi. Akıllı,zeki,ileri görüşlü, kültürlü,gayretli bir şehzade olan Abdülhamid, agabeyi Sultan üçüncü Mustafa Hanın 21 Ocak 1774′de vefatı üzerine 49 yaşında Osmanlı tahtına oturdu.

  1. Abdülhamit Osmanlı devleti en buhranlı devresinde tahta çıkan Abdülhamid Han, Rus harbini kardeşi üçüncü Mustafa gibi en az zararla kapatmayı düşünüyordu. Gerçektende altı yıl boyunca devam etmekte olan Rus savaşı Osmanlı devletinin aleyhine olarak gelişiyordu.

  Neticede Sultan Abdülhamid Han, Küçük Kaynarca Andlaşması ile Kırımın Osmanlı Devletinden ayrılması,Rusların Karadenizde donanma bulundurmaları ve ortodoks koruyuculuğunu yapmaları şartlarını kabul etmek mecburiyetinde kaldı. Bu muâhedenin en agır maddelerinde biri Kırımın Rusyanın müdâhelesine açık bırkılması idi. Bu sebeple Ruaya ile her an sulh döneminin bozulabileceğini hesaplayan Sultan Abdülhamid Han, bilhassa kapı kulu ocaklarının ıslâhı için harekete geçti. Fransadan mühendisler getirtti. Mühendishâne-i bahr-i hümayunu (Devlet Deniz Mühendishanesini) kurdurdu. Sürat topçuları ocağı geliştirildi.

  Bu arada Rus muhâberesindeki karşılıklardan isfade ile Anadolu, Mısır, Hicaz ve Şamda çıkan isyanları bastırdı. İran kuvvetlerini hudud tecavüzleri üzerine başlayan savaşlar Osmanlılarıın zaferiyle sonuçlandı. Basra ele geçirildi.

  [​IMG]