0 -1 Yaş Grubu Bebeklerin Beslenmesi

'Bebek Bakımı' forumunda Yasemin tarafından 24 Ağustos 2013 tarihinde açılan konu


 1. 0– 1 Yaş Grubu Bebeklerin Beslenmesi  Bebeklerin ilk yıllarında düzene giren beslenme alışkanlıkları ileride de sorunsuz bir beslenmesi olması açısından oldukça önemlidir.Hayatın ilk birkaç yılı, sağlığın temellerinin atıldığı son derece önemli bir dönemlerden birisidir.

  [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/bebek-beslenmesi-5326.jpg]bebek-beslenmesi-5326[/IMGALT]

  Bu dönemde çocukların yaşaması ve sağlıklı büyüme ve gelişmelerinde yeterli ve dengeli beslenme belli başlı etmenlerden birisi, belki de en önemlisidir. Kişinin temel ihtiyaçlarından birisi olan beslenme; büyüme, gelişme ve sağlığın korunmasındaki en mühim faktördür.

  0– 6 aylık bebeklerin, sadece anne sütü ile beslenmesine doğal beslenme denmektedir. Doğal beslenme ilk 4– 6 aylık bebekler için en iyi beslenme şeklidir. 6 aydan büyük bebeklerde bazen 4. aydan sonra anne sütü tek başına yeterli olmaya bilir.Bu nedenle diyete daha katı besinleri eklemek gerekir. Bu aylarda ek besinlere başlanmasının bir diğer nedeni bebeği diğer besinlerin tadına alıştırmaktır. Bebeğin kilo alma durumuna göre ek besinlere 4– 6. aylar arasında başlanması sağlanmalı bebeği ek besinlere alıştırmalıdır. Başlangıçta anne sütünü tamamlayıcı olarak verilen bu besinler, 9– 12. aylarda esas besin olarak bebeğin beslenmesinde yer almalıdır.

  Ek besinlere teker teker başlanmalıdır. Hepsi birden verilmemelidir.Her yeni başlanan besin, az miktarlarda verilmeli, çocukta herhangi bir tepki veya rahatsızlık görülmezse miktarı arttırılmalıdır.

  Yeni başlanacak bir ek besin 1-2 gün arayla verilmelidir.
  Yeni besinler çocuk açken verilmelidir. Tokken reddedebilir, besinden soğumasına yol açabilir.
  Bebek belirli bir besini reddediyorsa o besin, birkaç gün verilmemeli, bebeğin unutması sağlanmalıdır. Daha sonra tekrar denenmelidir.
  Bebek biberonla beslenmemeli, biberon yerine kaşık ve bardak kullanılmalıdır.
  Etrafı kirletecek diye endişelenmeden, bebeğin gelişimi için kendisinin yemesine izin verilmelidir.
  Anne, öncelikle besinleri hazırlamadan önce ellerini mutlaka iyice yıkamalıdır. Kullandığı besinlerin ve hazırlama kaplarının temiz olduğundan emin olmalıdır.
  Meyve ve sebze suları, yemek hazırlanmadan önce besinler iyice yıkanmalıdır.
  Besinler her gün taze hazırlanmalıdır.
  Besinler her gün taze hazırlanmalıdır. Ve hazırlanan besinler gün içerisinde açıkta bekletilmemeli, buzdolabında saklanmalıdır.
  Bebek yemek yerken duruş pozisyonu önemlidir.
  Yemek yeme esnasında bebek dik pozisyonda tutulmalı, yatarak beslenmemelidir. Her öğünden sonra çocuk mutlaka dik pozisyonda 30-45 dakika oturtulmalıdır.